Лютий 17, 2017

17 лютого 2017 року виставковий зал Національного музею був ущент заповнений учасниками бойових дій на Сході України, членами їхніх родин, курсантами військових навчальних закладів міста Києва, молоддю, які завітали, щоб віддати шану захисникам України та взяти участь у відкритті виставки «Український Схід».

Новий музейний проект присвячений звитязі і жертовності патріотів України, які на східних теренах Української держави відстоювали та відстоюють її суверенітет та територіальну цілісність. Його головна ідея закладена в рядках Державного гімну України:

«Душу й тіло ми положим за нашу свободу,

І покажем, що ми, браття, козацького роду”

Саме з його виконання розпочалася офіційна церемонія відкриття проекту.

Присутні пригадали й побачили на екрані, як співали гімн курсанти Севастопольського військово-морського училища ім. Нахімова в 2014 р., оборонці Донецького аеропорту в 2015 р., напередодні свого останнього бою, як виконали його скрипалька Марина Бондас в Авдіївці 2017 р. та віолончеліст воїн АТО «Мартін» у Києві 2015 р. Зворушливо звучали рядки гімну, виконані наживо лідером гурту «ТаРута» Євгеном Романенком та дітьми Київського навчально-реабілітаційного центру № 6, що співали мовою жестів. Їх підхопили всі присутні.

Генеральний директор музею Іван Ковальчук відмітив, що це другий музейний проект із цієї тематики. З першим – «Україна. Реалії сучасної війни» – упродовж 2015 – 2016 рр. ознайомилися понад один мільйон відвідувачів. «Ми хотіли б, щоб ця виставка стала майданчиком, де українські захисники зможуть зустрічатися з побратимами, згадувати загиблих, а також виховувати молодь», – зауважив Іван Ковальчук. Він подякував присутнім захисникам за ту важливу справу, яку вони виконують.

Міністр культури України Євген Нищук наголосив, що виставка є внеском у «новітню історію, яка гартується на наших очах. Історію про справжніх Героїв, на прикладі яких і має навчатися прийдешнє покоління. Виставка є складником того, що треба знати та вивчати. Це наша історія, наша держава». Після цих слів присутні хвилиною мовчання вшанували всіх тих, хто загинув, захищаючи рідну землю.

Військовий капелан ЗСУ отець Костянтин разом із гостями заходу відправив молитву за учасників бойових дій та передав до музею предмети богослужіння та церковного одягу, що були з ним від 2014 р.

Від імені бійців своїх підрозділів із вітальними словами звернулися до присутніх командир 57-ї бригади Дмитро Красильников, командир полку особливого призначення «Київ» Віталій Сатаренко, командир спецпідрозділу «Хорт» 57-ї бригади Павло Патарецький. Вони також передали до музею артефакти з окопів сучасної війни.

Репортер телеканалу 1+1 Наталка Нагорна під час виступу передала музею величезний прапор із підписами бійців. «Такі речі є особливо важливими, адже вони містять пам’ять про людей, які можуть загинути чи вже загинули. Рідним не завжди легко ходити на кладовище, там більше болю. А коли приходиш до музею й бачиш речі близької людини, ти сумуєш лише за духом та разом з іншими віддаєш данину шани захисникам», – зазначила журналістка.
Неабиякого піднесеного настрою додала присутність на заході начальника Київського військового ліцею імені І. Богуна Героя України Ігоря Гордійчука, який завітав до музею зі своїми вихованцями.

Після офіційної церемонії відкриття запанувала атмосфера дружнього спілкування побратимів та усіх присутніх даного заходу, ажде всіх їх саме в цей день об”єднало одне – спогади про своїх рідних та близьких, які вони змогли передати до музею, щоб кожен відвідувач зміг побачити та відчути , що означає ” Український Схід”…